wydarzenia rok szkolny 2018-2019

Język niemiecki w piłkarskim wydaniu

W  miniony czwartek w Trójce pojawił się nie wszystkim znany zawodnik Piasta Gliwice - Jarosław Kaszowski.Na  początku trudno było oswoić się  z myślą, że w naszej świeżo pomalowanej klasie jest właśnie on! Taka sława Piasta Gliwice. Opowiadał nam o początkach swojej kariery,wygranych meczach...

Możliwość zadawania  pytań bardzo nam pomogła w poznaniu życia tego piłkarza. Po  skończonym wywiadzie  udaliśmy się na boisko szkolne, a tam czekała na nas niespodzianka - możliwość zagrania z mistrzem w  piłkę nożną. Było naprawdę fantastycznie! Mam nadzieję, że to nie było jedyne takie spotkanie spotkanie. Już dziś  z niecierpliwością czekamy na  następne!


Natalia Grela
2e

  • Jarosław Dawid Kaszowski  - 
    polski piłkarz - prawy pomocnik, futsalista, podstawowy gracz, wychowanek i kapitan Piasta Gliwice. 
    To jedyny piłkarz Piasta, który przebył z klubem drogę od B-klasy do ekstraklasy.
    22 lipca 2011 roku podpisał roczny kontrakt z Ruchem Radzionków. 
    Dnia 23 lutego 2012 roku rozwiązał kontrakt z Ruchem Radzionków.
    Był także zawodnikiem futsalowych zespołów Telsportu Katowice, Jango Gliwice i Clearexu Chorzów,
    z którym trzykrotnie zdobył Mistrzostwo Polski.
    Od 2014 r. jest zawodnikiem GAF Jasna Gliwice.
    Wystąpił w 29. meczach reprezentacji Polski, uczestniczył w EURO 2001.

 

 

k01 k02 k03 k04 k05 k06 k07 k08 k09 k10 k11

BIENEKREATYWNIE

18 marca uczniowie naszego gimnazjum mieli okazję uczestniczyć w warsztatach zorganizowanych przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, w trakcie których poznali postać Horsta Bienka.

Spotkanie rozpoczęło się wykładem pani dr Katarzyny Michalak z wydziału filologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, która opowiedziała o życiu autora, jego twórczości i wyjaśniła, że właśnie w roku 2015 przypada 85 rocznica urodzin gliwickiego pisarza i 25 rocznica jego śmierci, dlatego też obchodzimy w naszym mieście Rok Horsta Bienka.

Gimnazjaliści poznali dzieła Horsta Bienka, zastanawiali się również, dlaczego pamięć o pisarzu jest tak ważna.

Druga część warsztatów była iście kreatywna. Pani Anna Miguła z Państwowego Ogniska Plastycznego w Rydłutowach poprowadziła zajęcia z emalii artystycznej, rysunku i projektowania graficznego. Młodzież otrzymała w trakcie tych zajęć koszulki i torby - głównym założeniem było przerysowanie gotowego loga na materiał. Na szczęście wykładowcy pozostawili uczniom pole do popisu, a efekty ich pracy były zadziwiające.

Uczniowie zaprojektowali także przypinki z okazji Roku Horsta Bienka i wyprodukowali je przy pomocy specjalistycznego sprzętu do wytwarzania małych akcesoriów.

Była to bardzo ciekawa lekcja, która nie tylko przybliżyła gimnazjalistom postać Bienka, lecz także obudziła ich zmysły artystyczne.

Czekamy na ciąg dalszy – bo przed nimi jeszcze konkurs literacki pt:

 

Poszukujemy nowego Horsta Bienka

 

 

hb1 hb2 hb3 hb4

 

Trójkowicze mieli wczoraj niebywałą okazję obejrzeć niektóre modele wykonane przez członków Gliwickiego Stowarzyszenia Modelarzy Lotniczych oraz porozmawiać z Mistrzem Polski, Europy i Świata – Stanisławem Kubitem.

A wszystko to podczas wernisażu Gliwickie Modelarstwo Lotnicze zorganizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną. Kto wie, może to spotkanie zainspiruje naszych uczniów i odkryją w sobie prawdziwy zapał konstruktora – sportowca?

 

 

 

 

  Dzień Samorządności

Mamy nadzieję, że gimnazjalistom spodobał się pomysł zamiany ról... i Dzień Samorządności na stałe wejdzie do kalendarza imprez szkolnych. W piątek, 30 stycznia, uczniowie mogli nie tylko wykazać się swoimi belferskimi umiejętnościami - prowadzili lekcje, ale zamiana nastąpiła też  na innych stanowiskach. W gabinecie dyrektora urzędował Piotr Korfanty - przewodniczący Samorządu Szkolnego, a z obowiązkami sekretarza szkoły zmierzył się Kuba Frycz.

 

 


Tajemnice nauk ścisłych

W sobotnie popołudnie po raz kolejny Trójkę odwiedzili najmłodsi gliwiczanie. Uczniowie, pod bacznym okiem nauczycieli, przygotowali dla nich warsztatowe zajęcia z fizyki oraz chemii.

 

 

Można było nie tylko poznać siłę sprężystości, ale i zobaczyć magiczne doświadczenia z ciekłym azotem, siłą wyporu, podciśnieniem czy też bańkami mydlanymi. Wypieki na twarzach gości i deklaracje powrotu na takie zajęcia były najlepszą oceną wystawioną gimnazjalistom.

Zajęcia odbywały się w ramach projektu Dni Gliwickich Młodych Naukowców, którego podsumowanie będzie miało miejsce na Politechnice Śląskiej 20 lutego.

 

fc1 fc2 fc3 fc4 fc5

Baśniopodróże

Dzisiaj naszą szkołę odwiedziła grupa stu przedszkolaków, która została porwana przez gimnazjalistów we wspaniałą Baśniopodróż przez magiczną krainę bajek pochodzących z wielu europejskich państw. Kot w butach, Kopciuszek, Roszpunka, Śpiąca Królewna i wiele innych postaci opowiadało milusińskim o swoich losach. Aktorzy Koła teatralnego odegrali sztukę na motywach „Pana Maluśkiewicza”, która wzbudziła w szanownych gościach wielkie emocje. Z widowni dobiegały głosiki informujące z przejęciem bohatera, że piraci kradną łódź, a wieloryb jest za nim. Ta wizyta dała wszystkim wiele radości.

Jest to projekt realizowany z inicjatywy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach we współpracy z Muzeum w Gliwicach oraz Stacją Artystyczną Rynek.

Akademia Gimnazjalisty - British Humour

23 stycznia 2015 roku po raz kolejny wzięliśmy udział w interaktywnym wykładzie prowadzonym w języku angielskim w ramach „Akademii Gimnazjalisty" na Wydziale Automatyki Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Temat zajęć przygotowanych przez mgr Iwonę Terlecką – Żabińską i mgr Grażynę Dudę brzmiał British Humour.

Podczas zajęć poznaliśmy różne gatunki humoru, a ilustrujące je dowcipy i fragmenty kultowych angielskich seriali wprowadziły nas w dobry nastrój oraz pomogły zrozumieć specyfikę brytyjskiego dowcipu. Warsztaty te wymagały od nas zaangażowania i aktywności, które, ku naszej radości, były nagradzane słodkościami. Wzięliśmy też udział w eksperymencie. Polegał on na tym, że do ścieżki dźwiękowej odtworzonej z angielskiego filmu, mieliśmy narysować i opisać to, co naszym zdaniem działo się na ekranie. W efekcie powstało wiele różnych wersji, jak się później okazało, mających niewiele wspólnego z zabawnym oryginałem. Znana wszystkim piosenka Always Look on the Bright Side of Life  była  trafnym podsumowaniem warsztatów.


Już teraz jesteśmy ciekawi kolejnych zajęć Akademii Gimnazjalisty, które odbędą się w II semestrze

 

ag1 ag2 ag3

Warsztaty malarskie

W marcu 2015r. młodzież naszego gimnazjum przystąpi do projektu pt. „Heinrich Schulz-Beuthen. Życie – twórczość – inspiracje” realizowanego we współpracy z Panią Grażyną Burzak- artystką - plastykiem.

Projekt powstał z inicjatywy Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Uczennice:  Ewa Dębicka (1d), Maja  Ziębowicz (1e), Magdalena Zalaś (1c) oraz Alicja Ernest (3b) pod okiem artystki przygotowywać będą prace inspirowane twórczością Heinrich Schulz-Beuthena. Planowane są również wycieczki tematyczne po Bytomiu, udział w koncertach oraz wernisaż prac.

Więcej informacji i relacje z poszczególnych spotkań znajdują się na stronie Doradztwa Zawodowego. Zapraszamy!


wm1 wm2 wm3 wm4 wm5 wm6

 Wizyta w barcelońskiej świątyni Sagrada Familia

W piątek 23 stycznia uczniowie klasy II c uczący się języka hiszpańskiego  udali się do Domu Oświatowego Biblioteki Śląskiej w Katowicach na niecodzienną wystawę „O laudate dominum”. Prezentuje ona  cykl zdjęć wykonanych we wnętrzu katedry Sagrada Familia w Barcelonie, zestawiając ze sobą koncepcję architektoniczną Antonio Gaudiego ze sposobem zachowania turystów.

Poza wrażeniami estetycznymi  uczniowie wysłuchali bardzo ciekawego wykładu autora zdjęć i kuratora wystawy pana  Jakuba Dziewita, kulturoznawcy z Uniwersytetu Śląskiego. Gimnazjaliści pochwalili się swoją wiedzą na temat hiszpańskiej katedry oraz jej twórcy.  Pan Jakub Dziewit przypomniał charakterystykę stylu romańskiego, gotyckiego, objaśnił symbolikę wielu gestów i zachowań ludzkich, poruszył zagadnienia kultury, estetyki i kiczu.

Eliza Obławska

 

 

sf1 sf2 sf3

Na przełaj … do Turcji


Uczeń klasy 2d, Jan Byrczek, podczas eliminacji do Mistrzostw Świata Młodzieży Szkolnej w Orientacji Sportowej uplasował się na 3. miejscu w ogólnej klasyfikacji i tym samym zakwalifikował się do ISF Orienteering World Schools Championships 2015, które w tym roku odbędą się w kwietniu w Turcji.

Serdecznie gratulujemy i trzymamy mocno kciuki za naszego Mistrza!

t_01 t_02 t_03 t_04 t_05

Podróż po Europie - Niemcy

 

12 stycznia uczniowie klasy 2e pod opieką pani Beaty Świerczyńskiej – nauczycielki języka niemieckiego udali się do Przedszkola Miejskiego nr 29, by zabrać najmłodszych gliwiczan w podróż do Niemiec.

Dzieci dowiedziały się wiele o kraju naszego zachodniego sąsiada, m.in. jakie kolory widnieją na fladze Niemiec, jakie marki aut są tam produkowane, poznały także postaci z baśni braci Grimm.

 

Najmłodsi dzięki piosence bawili się z sympatycznym krokodylem o imieniu Schnapi, starsi recytowali wierszyk „Eins, zwei, Polizei ...” i energicznie przy nim ćwiczyli.

Nie zabrakło również tematycznych kolorowanek, malowania twarzy w barwach flagi Niemiec oraz żelków Haribo.

Przedszkolaki również przygotowały nam niespodziankę i zagrały jasełka.

W Niemczech zakończyliśmy wspólną podróż po Europie.

 

Dziękujemy za tak miłe przyjęcie i do zobaczenia!

 

 

 


 

 

 

tn_strona tn_stronka1 tn_stronka2 tn_stronka3 tn_stronka4 tn_stronka5

 

 

 

Podróż po Europie z Trójką

12 grudnia wybraliśmy się na kolejne spotkanie w Miejskim Przedszkolu nr 29 na Sikorniku. Tym razem klasa 3d zabrała swoich młodszych kolegów w kolejną podróż po Europie. Zwiedzaliśmy razem Wielką Brytanię. Przedszkolaki z wielkim entuzjazmem uczyły się angielskich piosenek i poznawały tradycje i zwyczaje Brytyjczyków.

Po wspólnych zajęciach językowych i poczęstunku zostaliśmy zaproszeni na Jasełka przygotowane przez naszych gospodarzy. Byliśmy ogromnie zaskoczeni umiejętnościami aktorskimi i wokalnymi  wykonawców.  Nagrodziliśmy ich kunszt gromkimi brawami. Na zakończenie spotkania zaśpiewaliśmy wspólnie polskie kolędy i złożyliśmy sobie życzenia świąteczne i noworoczne.

Do zobaczenia !!!

">

Jesteśmy jedną z 142 szkół w Polsce,
które mają
Krajowy Certyfikat Szkół Promujących Zdrowie

 

 Więcej informacji znajduje się na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej pod linkiem :

Szkoła promująca zdrowie – uroczystość wręczenia certyfikatów

 

Mikołajki z Piastem Gliwice

Niecodzienne mikołajki mieli okazje przeżyć gimnazjaliści uczący się w naszej szkole języka hiszpańskiego. Szkołę odwiedzili piłkarze Piasta Gliwice pochodzący z Hiszpanii. Oj, działo się naprawdę wiele! Wywiady, autografy, pokaz umiejętności sportowych i przysmaki z kraju gości - to tylko niektóre atrakcje dzisiejszego dnia.

 

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych 

 

W poniedziałek, 1 grudnia, liczna grupa uczniów z klasy III d pod opieką pana Zbigniewa Gawrona  przeprowadziła  ciekawy, a zarazem zabawny pokaz doświadczeń z fizyki  dla wychowanków Zespołu Szkół Specjalnych.  Natomiast swoje  niezwykłe, taneczne umiejętności przed tak wymagającą publicznością zaprezentowały  Nicole Lubowicka i Katarzyna Beluch. W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych Pan Adam Kryś, przedstawiciel  Zakładu Aktywności Zawodowej, przeprowadził dla uczniów naszej szkoły warsztaty, podczas których gimnazjaliści  mogli przekonać się, jak trudno jest poruszać się na wózku  inwalidzkim czy też  osobom niewidomym i niedowidzącym. Natomiast uczniowie klasy 1e i 1c wzięli udział w miejskiej uroczystości  podsumowującej konkurs ,,Gliwiczanin bez barier”.

 

n1 n2 n3 n4 n5 n6 n7 plakat

NOC NAUKOWCÓW

W sobotę, 18 października, odbyła się kolejna, długo oczekiwana Noc Naukowców. Tegoroczne wydarzenie na Śląsku odbywało się w trzech miastach: Gliwicach, Katowicach, a także w Rybniku. Poruszając się w murach-w większości zabytkowych- wydziałów gliwickiej uczelni można było minąć wielu ludzi przechodzących między salami wykładowymi, grupy szkolne ze skupieniem słuchające profesorów. Grupa uczniów z „Trójki” brała udział w wykładzie zatytułowanym „Rażąca siła energii elektrycznej” prowadzonym przez dra inż. Dominika Dudę, dra hab inż. Maksymiliana Przygrodzkiego oraz dra inż. Tomasza Ruska. Rozpoczął się on wprowadzeniem i wyjaśnieniem zasad bezpieczeństwa. Następnie podzielono nas na 3 grupy po to, aby każdy mógł dotrzeć do trzech stanowisk demonstracyjnych. Pierwsze dotyczyło bezpieczników. Tu został też przeprowadzony eksperyment, w którym bezpiecznik poddany zostaje zbyt dużemu napięciu.



Drugie stanowisko prezentowało wyładowania elektryczne - udało się przeprowadzić „sztuczną burzę” nad miniaturowym miastem. Widzieliśmy prawdziwe wyładowania atmosferyczne, a burza była tak autentyczna, że w powietrzu unosił się charakterystyczny zapach ozonu.
Ostatnie stanowisko to laboratorium ze specjalistyczną aparaturą, dzięki której mogliśmy widzieć przeskok tzw. łuku elektrycznego. Ćwiczenie to, moim zdaniem, nawiązywało do wykładu poruszającego zagadnienie bezpiecznej odległości. W zwykłych, domowych instalacjach elektrycznych niebezpieczne sytuacje, zagrożenie pożarowe bądź porażenie prądem elektrycznym następuje w momencie niekontrolowanego zwarcia przewodów instalacji lub kiedy bezpośrednio dotkniemy przewód pod napięciem. Natomiast w instalacjach przemysłowych, przesyłowych, w których napięcie przesyłanego prądu elektrycznego sięga kilkudziesięciu lub kilkuset tysięcy woltów, wyładowanie elektryczne bądź porażenie nie następuje w konsekwencji bezpośredniego kontaktu z przewodem. Prąd elektryczny przy tak dużych napięciach jest w stanie „przeskoczyć” na pewną odległość w powietrzu, które jest naturalnym izolatorem. Takie zjawisko nazywamy łukiem elektrycznym.  Jego znajomość jest ważna i cenna nie tylko dla studentów oraz teoretyków, ale przede wszystkim dla pracowników dokonujących napraw i konserwacji linii, a także urządzeń pod wysokim napięciem. Muszą się stosować bezwzględnie do zasady bezpiecznej odległości: im wyższe jest napięcie, tym większą odległość muszą zachować, aby nie sprowokować przeskoku łuku elektrycznego, który zamknie obwód i przepłynie przez ich ciało...Zjawisko łuku elektrycznego jest groźne, ale nie dla osoby, która jest spawaczem, bowiem zasada działania spawarki elektrycznej, to nic innego jak kontrolowane wywoływanie łuku elektrycznego. Tak więc nauka nie tylko zajmuje się badaniem i zrozumieniem zjawisk fizyczno-chemicznych zachodzących w przyrodzie, ale próbuje okiełznąć tę ogromną siłę i wykorzystać ją do tworzenia nowych technologii.
 Największa wartością, jaką wyniosłem z Nocy Naukowców,  jest przekonanie o tym, że jeżeli będę studiować, to oczywiście na uczelni technicznej.
Paweł Oprzondek i Robin Ludwig kl. IIe

„The Chemistry of Cold”

 

W ciepły, słoneczny poranek 4 listopada tego roku klasy I d i II b miały okazję wysłuchać na Politechnice Śląskiej wykładu dr Nikodema Kuźnika pt.  „The Chemistry of Cold”.

Na początku pan prowadzący poinformował nas, że większość wykładu będzie prowadzona w języku angielskim, a jeśli pojawią się jakieś trudniejsze lub niezrozumiałe dla nas zdania bądź wyrazy , to przetłumaczy je na język polski.  Okazało się jednak, że rozumieliśmy o czym jest wykład i potrafiliśmy po angielsku udzielać odpowiedzi  na zadawane przez prowadzącego pytania :)

W roli głównej – języki hiszpański i francuski

26.10.2014 r. w naszej szkole odbyło się Laboratorium Małego Misia poświęcone językowi hiszpańskiemu i francuskiemu. Dla Naszych maluchów przygotowaliśmy dwie sale, w których znalazły się rekwizyty z Hiszpanii i z Francji oraz mnóstwo zajęć warsztatowych.

Śpiewaliśmy piosenki  o zwierzątkach, o kolorach, piosenkę Shakiry z Mistrzostw Świata w RPA. Wykonaliśmy zwierzątka z papieru, kolorowaliśmy flagę hiszpańską i francuską. Było kopanie piłki Barcy i Realu, ucieczka przed bykiem. Maluchy miały też malowane buzie. Na pożegnanie był poczęstunek, na który przygotowaliśmy owocowe żelki w kształcie misia i polskie jabłka.

Dziękujemy maluchom za przybycie. Mamy nadzieję, że nauczyły się wielu hiszpańskich oraz francuskich słów.

E. Obławska i K. Bieńkowska

 

 

      Wizyta w Przedszkolu Miejskim  nr 29 w  Gliwicach

Dwudziestego czwartego października podzieleni na 5 grup zadaniowych:
Sucharki (Aleksandra Szmidt, Nikola Lubowicka, Marta Mikiciuk)
Pluszaczki (Maciek Piotrowski, Maciek Budziński, Iwo Kajanek)
Wesołe Hefalumpy (Tomek Kroker, Wojtek Niemczyk, Łukasz Nowicki)
Misie (Natalia Piotrowska, Karolina Mrowiec, Julia Pietrowicz)

udaliśmy się  do Przedszkola Miejskiego  nr 29 w  Gliwicach. Zostaliśmy tam naprawdę miło przywitani przez gospodarzy.

EUROPEJSKI DZIEŃ JĘZYKÓW

    Dwudziestego szóstego września obchodziliśmy Europejski Dzień Języków. Z tej okazji,  jak co roku, uczniowie klas drugich i trzecich Gimnazjum nr 3 im. Noblistów Polskich przeprowadzili zajęcia  językowe  w Szkole  Podstawowej nr 9 im. Króla Jana III Sobieskiego w Gliwicach. Uczniowie naszego gimnazjum przybyli do SP 9 w trakcie pierwszej przerwy. Warsztaty przewidziano na drugiej i trzeciej godzinie lekcyjnej.

Joomla templates by a4joomla

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce Zobacz informacje na temat plików Cookies Czytaj więcej....

  Akceptuję ciasteczka na tej stronie.
EU Cookie Directive Module Information