„The Chemistry of Cold”
W ciepły, słoneczny poranek 4 listopada tego roku klasy I d i II b miały okazję wysłuchać na Politechnice Śląskiej wykładu dr Nikodema Kuźnika pt. „The Chemistry of Cold”.
Na początku pan prowadzący poinformował nas, że większość wykładu będzie prowadzona w języku angielskim, a jeśli pojawią się jakieś trudniejsze lub niezrozumiałe dla nas zdania bądź wyrazy , to przetłumaczy je na język polski. Okazało się jednak, że rozumieliśmy o czym jest wykład i potrafiliśmy po angielsku udzielać odpowiedzi na zadawane przez prowadzącego pytania :)
W części zatytułowanej „How cold?” dowiedzieliśmy się między innymi:
– jakie temperatury skraplania lub wrzenia mają poszczególne gazy,
– co to jest zero absolutne,
– gdzie na kuli ziemskiej odnotowano najniższe temperatury.
Następnie wykładowca wyjaśnił nam takie pojęcia jak: punkt krytyczny, sublimacja, a także jak usuwa się kofeinę z kawy.
Kolejna część wykładu nosiła tytuł „Ice – how to destroy it?”, gdzie omówiono kilka sposobów na pozbycie się lodu: - Heat it, -Press it, -Add a salt, -Sublime it.
Następny temat „ Ice we know” poświęcony był wiązaniom i strukturze cząsteczek lodu, szadzi i szronu.
„Cold means slow” - w tej części wykładowca tłumaczył nam zastosowanie niskiej temperatury w przechowywaniu żywności, w elektronice i w medycynie. Pokazywał między innymi zastosowanie super magnesów w rezonansie magnetycznym.
Były też przeprowadzane doświadczenia z suchym lodem, które można zobaczyć na załączonych zdjęciach. Zapraszamy do galerii.
Bogusław Halski-Pionka i Marcel Słoma
z klasy II b
ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA ZDJĘĆ W GALERII