14/15
Poszukujemy nowego Horsta Bienka
17 czerwca 2015 w muzeum Willa Caro odbyło się spotkanie, podczas którego uczniowie naszego gimnazjum czytali własne prace literackie zainspirowane twórczością Horsta Bienka.
Cytaty zaproponowane przez twórców konkursu „Poszukujemy nowego Horsta Bienka” pobudziły młodych pisarzy do spojrzenia na życie autora oczami młodego pokolenia.
Przemyślenia prezentowane w czytanych pracach, świadczyły o dojrzałości literackiej młodych autorów.
Pomysł czytania prac uczniowskich w scenerii Willi Caro, zaproponowany przez naszego kolegę A. Lubinę, okazał się strzałem w dziesiątkę. Słuchając refleksji naszych uczniów, mogłyśmy spojrzeć na nich z innej, dotąd nieznanej nam perspektywy.
S. Bijak, A. Gruszczyk












![]() |
VIER – TRES – DEUX – ONE We wtorek 16.06.2015.r. uczniowie klas 2c, 2d, 2e, 3b i 3d spotkali się w Ruinach Teatru Victoria w Gliwicach celem przedstawienia małych form teatralnych w językach angielskim, francuskim, hiszpańskim i niemieckim. Dziękujemy Gliwickiemu Teatrowi Muzycznemu za udostępnienie nam miejsca. |
Można było zobaczyć takie przedstawienia jak:
- „A Midsummer Night’s Dream”,
- Spektakl francuski na motywach powieści Wiktora Hugo „Nędznicy”,
- „Cenicienta”,
- „Die Launen es Schicksals”,
- „Kinder können Klima”,
- „Schneemann und die 13 Zwiebeln“,
- „Deutsch oder Deutschland“,
- „Du bekommst eine Eins“,
- „gra-gra-gra-ma-tik“,
- „Die Vier Bremer Stadtmusikanten“.
Dla wszystkich tam obecnych uczniów była to inna niż zwykle lekcja języka obcego. Serdecznie dziękujemy za udział, mamy nadzieję, że nasze pierwsze spotkanie nie było ostatnim i że zobaczymy się znowu za rok. Jeszcze raz dziękujemy Gliwickiemu Teatrowi Muzycznemu za udostępnienie nam miejsca. Dziękujemy również nauczycielom, którzy wspierali organizację dzisiejszego dnia.




















LAUREACI KONKURSU JĘZYKA NIEMIECKIEGO DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH NAGRODZENI
9 czerwca odbyło się w naszej szkole uroczyste wręczenie nagród w Konkursie Języka Niemieckiego dla szkół podstawowych „Das schönste in Deutschland, Österreich, in der Schweiz und in Liechtenstein.” Laureaci konkursu oraz osoby w nim wyróżnione zostały nagrodzone za rozwijanie swoich zainteresowań kulturą krajów niemieckiego obszaru językowego.
Nagrody wręczyli dr Wacław Miodek z Instytutu Filologii Germańskiej Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu oraz pan Marek Lisowski, dyrektor Szkoły Języków Obcych Britam. Nagrody w konkursie ufundowali: Rada Rodziców Gimnazjum nr 3 im. Noblistów Polskich w Gliwicach, pan Marek Lisowski ze Szkoły Języków Obcych Britam, Instytut Goethego oraz pani Dorothea Burdzik z Centrali Szkolnictwa Zagranicznego. Na zakończenie nasi goście obejrzeli przedstawienie w języku niemieckim pt. „Muzykanci z Bremy”, które przygotowali uczniowie klasy 2b pod opieką pani Joanny Zawady.
















DZIEŃ POKOJU
2 czerwca 2015 roku odbył się w naszej szkole Dzień Pokoju zorganizowany przez uczniów klas 1d i 3d pod opieką wychowawców pani Soni Więcek – Ozgi i pani Anny Gruszczyk – Kubińskiej oraz nauczyciela pana Aleksandra Lubiny. Inspiracją do organizacji tego dnia była wizyta w naszej szkole Yujiego Earthmana. |
Spotkanie z człowiekiem, który realizuje swoje marzenia, ale i walczy o pokój, wędrując od Chin do Londynu (pokonał pieszo ponad 12 500 km) było niewątpliwie czasem refleksji nad tym, co w życiu ważne. My również postanowiliśmy przestać być bierni i obojętni – stąd pomysł organizacji tego dnia. Bawiliśmy się tego dnia świetnie. Pod opieką kolegów uczestniczyliśmy w różnych warsztatach: śpiewaliśmy piosenki o pokoju / Boba Dylana czy Johna Lennona /, wykonywaliśmy transparenty na marsz pokoju. Były również krótkie warsztaty z origami - nawet najmniej cierpliwi dali radę i w ich rękach pojawił się żuraw pokoju. Bardzo interesującym elementem tego dnia były spotkania z ciekawymi ludźmi. Zaszczycili nas swoją obecnością wspaniali goście, którzy podzielili się z nami wiedzą i zainteresowaniami. Pani Urszula Biel, kierownik kina Amok w Gliwicach, opowiadała o filmach. Pan Mieczysław Chorąży, były powstaniec warszawski i żołnierz AK, o swoich przeżyciach wojennych, pan Henryk Akselrad, prezes Bytomskiego Stowarzyszenia Kultury Żydowskiej, wprowadził nas w świat gmin żydowskich, a pan Bogusław Małusecki, kierownik oddziału Archiwum Państwowego w Gliwicach, przybliżył nam tajniki historii Gliwic. Pani Danuta Skalska – dziennikarka Polskiego Radia Katowice – zaszczepiła w nas miłość do Lwowa i Kresowian. Zakończyliśmy ten udany dzień na boisku szkolnym wspólnym Happeningiem, w trakcie którego odczytany został manifest pokojowy. Szczególnie zbliżył naszą społeczność gimnazjalną wspólnie odtańczony przez wszystkich uczniów naszego gimnazjum taniec belgijski. Do zobaczenia za rok!
Więcej zdjęć do obejrzenia w GALERII.














![]() |
Wizyta na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu Grupa uczniów naszej szkoły była z wizytą roboczą na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu. W Instytucie Filologii Germańskiej braliśmy udział w zajęciach nt. filmów o upadku Muru Berlińskiego, które prowadził dr Marek Kryś. |
Następnie prezentowaliśmy grupie studentów, w jaki sposób pracujemy na lekcjach języka niemieckiego. Opowiadaliśmy m.in. o polsko-niemieckiej wymianie młodzieży, o tym, jak nasi uczniowie przeprowadzali zajęcia języka niemieckiego w przedszkolu, o programie Deutschwagentour. Prezentując grę edukacyjną o krajach niemieckiego obszaru językowego, przygotowaną przez uczniów klasy 2b, odpytaliśmy studentów z realioznawstwa.



